Logo

Atrakcje Jawora

Atrakcje Jawora

 Miasto Jawor - siedziba powiatu położona jest na nizinie Śląsko-Łużyckiej nad Nysą Szaloną i jest miastem o bogatej historii. 

   Zaliczany do niewielkiej grupy dolnośląskich miast mogących poszczycić się praktycznie bez zmian średniowiecznym układem urbanistycznym.
Powiat posiada wiele atutów do których można zaliczyć znaczące walory turystyczno-wypoczynkowe, park krajobrazowy i ciągle wzrastająca liczba gospodarstw agroturystycznych. Dodatkowym walorem są złoża wód mineralnych zlokalizowane w pobliżu Bolkowa oraz występujące na terenie powiatu surowce skalne. 

   Przez teren powiatu prowadzi Dolnośląski Szlak Cystersów, który jest fragmentem Europejskiego Szlaku Cystersów. Na trasie tego szlaku znajdują się liczne zabytki architektury sakralnej, kościół Wniebowzięcia NMP z kaplicami cmentarnymi w Słupie czy kościół w Pogwizdowie. 

   Na terenie powiatu znajduje się też Park Krajobrazowy "Chełmy" a w nim Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawczej, które organizuje warsztaty ekologiczne oraz Schronisko Młodzieżowe. Na terenie Parku Krajobrazowego "Chełmy" turyści mogą podziwiać zabytkowe kościoły, pałace, ślady średniowiecznych grodzisk oraz liczne atrakcje przyrodnicze z Wąwozem Myśliborskim i Małymi Organami Myśliborskimi na czele. 

   W bezpośredniej bliskości Jawora znajduje się zbiornik zaporowy "Słup". Powierzchnia zbiornika wynosi 450 ha. Występuje tu obecnie około 20 gatunków ryb: pstrąg tęczowy, sandacz, leszcz, sum, amur i wiele innych. Atrakcją turystyczną jest gotycki zamek na terenie Bolkowa, na którym corocznie organizowany jest Ogólnopolski Turniej Rycerski. W 1995 roku w Bolkowie powstało Bractwo Rycerskie Zamku Bolków. 

   Serdecznie zapraszamy osoby szukające odpoczynku do odwiedzania Jawora i Powiatu jaworskiego. Warto także zajrzeć na stronę "JAWOR-a".

Polub NasOdwiedź Nas

Restauracja Kaskada
Myślibórz 8a, 59-411 Paszowice
Tel: 76 870-80-70
Tel: 661 554 393

Godziny otwarcia

  • Poniedziałek
    nieczynne
  • od wtorku do niedzieli
    12:00 - 20:00
  • w okresie zimowym wt-nd
    12:00 - 19:00

Kuchnia czynna do godz. 19.00